Rewolucyjne systemy zarządzania oświetleniem: Human Centric Lighting oraz Light over Time

Rewolucyjne systemy zarządzania oświetleniem: Human Centric Lighting oraz Light over Time

Niewiele osób zdaje sobie sprawę jak duże znaczenie ma rytm dobowy w naszym zachowaniu i samopoczuciu, a także co na niego wpływa. Otóż jednym z głównych czynników jest światło, które w zależności od swojej barwy i natężenia może wywołać między innymi stres, relaks, depresję, a także większą motywację do działania. Aby umożliwić użytkownikom kontrolę nad światłem – a przez to również nad własnym rytmem dobowym, Helvar przygotował rewolucyjne systemy zarządzania oświetleniem: Human Centric Lighting oraz Light over Time.

Jak to działa?
Nie można po prostu ustawić jednego rodzaju światła, który będzie spełniał wszystkie potrzeby użytkownika przez cały dzień – natężenie oraz barwa muszą różnić się w zależności od pory dnia, a także sytuacji. Przykładowo, gdy osoba jest zestresowana, doskonałym rozwiązaniem stanie się cieplejszy odcień białego światła o mniejszym natężeniu. Zimniejsze białe światło o dużym natężeniu przyda się podczas wczesnych poranków, aby użytkownik poczuł dawkę dodatkowej energii.

Human Centric Lighting
Częścią Human Centric Lighting jest system iC – to właśnie dzięki niemu użytkownik może zoptymalizować światło w dowolnym momencie, w każdym miejscu obiektu, w którym zainstalowane jest oprogramowanie. Można je zaimplementować zarówno w wybranym pomieszczeniu, jak i wyłącznie w jednej oprawie.
System będzie stymulował wrażenie naturalnego światła, zgodnie z rezultatem jaki chcemy osiągnąć. Można wyróżnić między innymi:

  • poranek – światło ciepłe o lekko obniżonym natężeniu – uspokaja,
  • środek dnia – światło zimne o dużym natężeniu – motywuje do działania,
  • zachmurzenie – światło pośrednie o niskim natężeniu – pozwala się skoncentrować.

Przygotowane zostały również sterowniki, które mogą odpowiednio przyciemnić lub rozjaśnić białą barwę światła. Współpracują one z modułem pogodowym.

Light over Time
Częścią wspomnianego powyżej systemu iC jest Light over Time. Zwrócono w nim szczególną uwagę na dynamiczne dostosowywanie się do potrzeb użytkownika, jego rytmu dobowego, a także indywidualnej percepcji światła. W zależności od pory dnia, zastosowania obiektu, a także stopnia aktywności fizycznej bądź wymaganego skupienia, można przygotować różne profile. Każdy z nich będzie optymalizował światło pod kątem innych warunków.

©Copyright 2020 Helvar - systemy sterowania oświetleniem.