Jak inteligentnie i odpowiedzialnie zaoszczędzić na oświetleniu? cz. 2

Jak inteligentnie i odpowiedzialnie zaoszczędzić na oświetleniu? cz. 2

>Jeszcze do niedawna włączanie i wyłączanie światła odbywało się tylko za pomocą umocowanych na ścianie przełączników. Pojawienie się możliwości sterowania źródłami oświetlenia zmieniło bardzo wiele. I nie chodzi tylko o większą wygodę!

ON/OFF to już za mało
Inteligentne technologie mają na celu ułatwienie nam życia, jednak ich zalet jest znacznie więcej. Dotyczy to również sterowania oświetleniem, bo dzięki niemu możemy zaoszczędzić znaczne kwoty na energii elektrycznej. Podstawowa automatyka pozwala choćby w pełni kontrolować źródła światła pod kątem aktualnych potrzeb. Weźmy za przykład zakład przemysłowy, w którym praca odbywa się od godz. 7.00 rano do godz. 16.00. Zapotrzebowanie na oświetlenie umożliwiające wykonywanie zadań, zależy przy tym zarówno od pory roku, czyli dostępu do światła naturalnego, jak i pomieszczeń, w których ruch może być w ciągu dnia nieregularny. Podstawowa automatyka pomaga w ten sposób, że można zaprogramować godziny, w których źródła światła włączają się i wyłączają w danych pomieszczeniach i o danej godzinie, nie wymuszając nieustannego podbiegania do przełącznika. Dlaczego jest to tak istotne? Otóż okazuje się, że więcej energii elektrycznej może być zużywane w godzinach wolnych od zajęć (56%) niż w aktywnych godzinach pracy (44%), ponieważ często zapominamy o wyłączeniu światła. A to oznacza, że dzięki sterowaniu mamy pełną kontrolę nad tym, kiedy światło jest włączone. Planowanie czasowe to jednak nie jedyna zaleta sterowania oświetleniem.

System, który współpracuje ze światłem dziennym
Inteligentne systemy oświetleniowe, jakie oferuje firma Helvar, pozwalają na oszczędności w znacznie szerszym zakresie. Jedną z ich funkcji jest coś, co można nazwać współpracą systemu ze światłem dziennym. Jest ona niezwykle pożyteczna szczególnie w obrębie naszej szerokości geograficznej, w której codziennie – choć niezauważalnie – zmienia się czas, w jakim następuje wschód i zachód słońca. Współdziałanie polega na tym, że najbardziej wydajne systemy umiejętnie równoważą poziom światła dziennego i sztucznego we wnętrzu budynku biurowego czy przemysłowego tak, by zapewniać pracownikom właściwy poziom oświetlenia do wykonywania pracy. Jakie mogą z tego wyniknąć oszczędności? Jeśli mamy do czynienia z przestrzenią, w której jest znaczny dostęp do światła dziennego, mogą one sięgać nawet 93%. To zdarza się w wyjątkowych sytuacjach, ale przeciętnie dla przestrzeni biurowych mówi się o zmniejszeniu kosztów energii elektrycznej w zakresie 20-40%.

System, który wykrywa obecność
W tym przypadku główne skrzypce grają czujniki wykrywania obecności w danej przestrzeni. Światło włącza się, gdy w pomieszczeniu panuje ruch, ktoś w nim przebywa. Gdy stoi puste, źródła się wyłączają lub przyciemniają znacznie ograniczając tym samym niepotrzebną utratę energii. W przypadku biur szacuje się, że oszczędności związane z kontrolą oświetlenia mogą wynieść nawet 60%.

System, który się uczy
Duży poziom oszczędności przynoszą systemy samouczące się, jak na przykład Helvar ActiveAhead. Działa on w ten sposób, że poszczególne oprawy oświetleniowe „komunikują się” między sobą i „obserwują” zachowania pracowników. Te zmieniające się przecież wzorce, przekładają na swoją aktywność. Różnica polega na tym, że nie mamy do czynienia z raz zadaną, wstępną konfiguracją, bo system inteligentnie i w czasie rzeczywistym, reaguje na zmiany zachowań pracowników.

Co ważne, im większą mamy kontrolę nad oświetleniem, tym możemy racjonalniej podejść do zużycia energii elektrycznej. Systemy sterowania oświetleniem są dzisiaj nieodzownym elementem inteligentnych budynków. Ale o tym opowiemy w kolejnym artykule.

 


Źródło:
1. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0378778809001893?via%3Dihub%E2%80%8B
2. https://thescipub.com/pdf/erjsp.2015.25.41.pdf
3. https://task61.iea-shc.org/Data/Sites/1/publications/IEA-SHC-Task61–Technical-Report-D1-Literature-Review.pdf
4. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0360132316304735

©Copyright 2024 Helvar - systemy sterowania oświetleniem.