Sterowanie oświetleniem w zgodzie z rytmem dobowym człowieka

magazyn Forbes, wydanie: 3/19

W HC CENTER ZAJMUJEMY SIĘ STOSUNKOWO MŁODĄ DZIEDZINĄ, JAKĄ JEST STEROWANIE OŚWIETLENIEM – SWOIMI DZIAŁANIAMI CHCEMY CHRONIĆ ŚRODOWISKO.

W latach 90. ubiegłego wieku, wydawało się, że slogan typu „zmień żarówkę na energooszczędną” wystarczy. Niestety dzisiaj nie nadążamy za zmianami klimatu, a emisja CO2 do atmosfery jest tak duża, że nie możemy tego procesu w tej chwili zatrzymać. Wymiana opraw oświetleniowych starego typu na oprawy oświetleniowe typu LED lub samych źródeł światła na nowe generacje źródeł typu LED, już nie wystarczy. Dzisiaj potrzebujemy czegoś więcej, zdecydowanie większej oszczędności energii na każdym poziomie.

Jednym z tych poziomów jest sztuczne oświetlenie, które w naszym życiu stało się elementem stałym i koniecznym. Dzięki sztucznemu światłu działamy, pracujemy czy relaksujemy się bez względu na porę roku i dnia. Patrząc w przyszłość, koniecznością jest zastosowanie systemu sterowania oświetleniem.

Tutaj muszę powiedzieć o naszych potrzebach teraźniejszych i przyszłych. Dzisiaj projektujemy systemy sterowania oświetleniem w wielu rozwiązaniach architektonicznych, bo chcemy zmierzyć się z przyszłością. A jakie wyzwania stawia nam przyszłość?

Przede wszystkim wszechobecna energooszczędność, czyli w: budynkach biurowych, biurach, salach konferencyjnych, hotelach, szpitalach, szkołach, galeriach, muzeach, sklepach, magazynach oraz innych miejscach użyteczności publicznej, gdzie sterowanie natężeniem światła oraz używanie światła w zależności od natężenia obecności/ruchu, od miejsca oraz sposobu oświetlania jest niezmiernie ważne.

Zmierzamy w kierunku maksymalnej autonomii światła sztucznego. Nasz nowoczesny system sterowania oświetleniem Helvar ma możliwość sterowania źródłami „tunable white”, które mają zastosowanie w miejscach, w których chcemy zbliżyć się do naturalnego przechodzenia od barwy zimnej do barwy ciepłej np. zgodnie z zegarem astronomicznym i porą dnia – dokładnie tak jak zmienia się światło naturalne od barwy zimnej bieli o poranku do ciepłej barwy po południu – przy zachodzie słońca. To stwarza warunki lepszej konsolidacji z naturą, wyczucia naszego zegara biologicznego i połączenia go z wydajnością naszej pracy oraz jej komfortem.

Mówiąc o komforcie trzeba wspomnieć o nowej dziedzinie, która zaczyna w poważnym stopniu wkraczać do biur projektowych jako sposób na organizację biura „WELL” oraz „well-being”. Ważnym aspektem dobrego samopoczucia pracowników jest światło zbliżone do naturalnego, pozwalające na naszą najlepszą wydajność.

Zmieniamy rzeczywistość małymi krokami i mamy świadomość, że jest to zmiana jakości naszego życia, również naszej przyszłości. Uczymy świadomych rozwiązań w nowoczesnym świecie, ułatwiających nam zarządzanie energią oraz zarządzanie naszym samopoczuciem. Pokazujemy te rozwiązania inwestorom, firmom architektonicznym, projektowym i jako niezależny producent systemów sterowania zależy nam, aby mieć dobre relacje z wieloma producentami i firmami oświetleniowymi w Polsce. Razem możemy rozwijać się lepiej i bardziej świadomie.

Ziemia zmienia swój klimat i nie tylko. My zaś nie czekamy, rozwijamy się w kierunku potrzeb jednocześnie z mocnym naciskiem na naprawę naszego świata, chociażby w małym stopniu. Działamy zgodnie z naszymi emocjami i z naszą pasją, bo tam gdzie zaczyna się pasja kończy się praca. Mamy przede wszystkim poczucie, że to co robimy jest komuś potrzebne i że robimy to dobrze. Jesteśmy dumni z tego co robimy, ze sposobu w jaki wykonujemy naszą pracę, a także z naszej postawy życiowej.

Do każdego projektu podchodzimy indywidualnie, rozważamy potrzeby naszych zleceniodawców jednocześnie chcąc pokazać im optymalne, maksymalnie energooszczędne rozwiązania. Wiemy i wierzymy w to, że w tej chwili mamy jeden z najlepszych systemów sterowania oświetleniem w Europie.

Nie zapominamy też o niezawodności. Jesteśmy dumni z niezawodności zarówno produktów Helvar jak i naszego programowania systemów. Zarówno projektowanie, doradztwo, szkolenia i programowanie pozwalają nam przy pomocy sterowania oświetleniem spełniać powołanie, które przekształcamy w dzieło znakomitych realizacji światłem.

©Copyright 2020 Helvar - systemy sterowania oświetleniem.