Coraz więcej miast angażuje się w zrównoważony rozwój, napędzany nie tylko postępem technologicznym, który umożliwia tworzenie bardziej ekologicznych, przyszłościowych środowisk, ale także dyrektywami i przepisami, które promują przyjazne dla środowiska praktyki i efektywność energetyczną. Ten podwójny nacisk zachęca miasta do przyjmowania rozwiązań, które są zrównoważone i zgodne z celami środowiskowymi.
Kilka lat temu miasto Gdynia uruchomiło Program Termomodernizacji – inicjatywę, która zwiększa efektywność budynków poprzez wymianę okien, modernizację systemów grzewczych i nowoczesne instalacje oświetleniowe, a wszystko to ma na celu zmniejszenie zużycia energii i promowanie bardziej przyjaznego środowiska. Ważną częścią tej inicjatywy modernizacyjnej był inteligentny system sterowania oświetleniem.
HC Center wdrożył zaawansowane systemy sterowania oświetleniem znacznie zmniejszające zużycie energii w dziesiątkach szkół, ostatnio kończąc prace w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 11 (obecnie nr 5), w którego skład wchodzą: Szkoła Podstawowa nr 43 im. wiceadm. Kazimierza Porębskiego oraz Przedszkole nr 60.
Integracja nowoczesnego systemu sterowania oświetleniem w budynkach z połowy XX wieku stanowiła pewne wyzwanie, głównie ze względu na unikalne układy architektoniczne i istniejącą infrastrukturę tych starszych obiektów. Jednak skalowalna architektura systemu Helvar Imagine obsługuje niestandardowe konfiguracje dla każdej przestrzeni, umożliwiając dostosowanie go do różnych typów pomieszczeń, od sal lekcyjnych po korytarze, przy minimalnym zakłóceniu oryginalnego projektu budynku.
zdjęcia: własność szkoły
Router 950 (mózg systemu) i multisensor 321 (czujnik ruchu i światła), zostały zaprojektowane z myślą o łatwej integracji z istniejącą infrastrukturą elektryczną i oświetleniową, niezależnie od wieku i układu budynku. Protokół DALI (Digital Addressable Lighting Interface) systemu pozwala na precyzyjne, programowalne sterowanie poszczególnymi oprawami oświetleniowymi, umożliwiając prostą instalację w starszych budynkach bez inwazyjnego okablowania. Dzięki pełnej wizualizacji każdego piętra szkoły, z oprawami zaznaczonymi na planach, możliwe jest centralne sterowanie oświetleniem z jednego miejsca za pomocą komputera.
System Imagine został zaprojektowany zgodnie z normą EN12464-1, która określa specyficzne wymagania oświetleniowe dla wewnętrznych przestrzeni roboczych, w tym szkół. W miesiącach zimowych, gdy wielu uczniów wychodzi do szkoły jeszcze, gdy jest ciemno i wraca do domu po zachodzie słońca, ekspozycja na jasne, wysokiej jakości światło w klasach może pomóc przeciwdziałać skutkom ograniczonego światła słonecznego. Brak naturalnego światła może prowadzić do niskiego poziomu energii, trudności z koncentracją, a nawet zimowej depresji.
Aby wesprzeć zegar biologiczny uczniów, zwłaszcza w ciemne, bezsłoneczne dni, oświetlenie w szkole odwzorowuje naturalną barwę światła dziennego. System dostosowuje natężenie oświetlenia i temperaturę barwową, zapewniając uczniom komfort wizualny niezbędny do efektywnej nauki i dobrego samopoczucia.
zdjęcia: własność szkoły
Rok ukończenia projektu: 2022
Lokalizacja: Gdynia
Dostawca oświetlenia: Luxiona