Sztuczna inteligencja jest już stosowana wszędzie – dlaczego więc nie wykorzystać jej również w oświetleniu? Takie pytanie postawiła sobie firma Helvar, obserwując jak rozwija się ta technologia, a także oceniając w jaki sposób możne ona znaleźć zastosowanie w istniejących już systemach. Osiągnięcie zoptymalizowanego sterowania oświetleniem nigdy nie było łatwym zadaniem. Wszystko jest uzależnione od takich czynników, jak między innymi pora dnia, wiek użytkowników pomieszczenia, a także rodzaj wyznaczonego obowiązku służbowego. Dotychczasowym rozwiązaniem tej sytuacji były i nadal są programy oświetleniowe, które manualnie lub automatycznie dostosowują się do powyższych czynników, jednak oczywiście nie jest to system doskonały.
Sztuczna inteligencja w oświetleniu
Rozwiązaniem, dzięki któremu użytkownicy budynku mieliby zawsze zapewnione doskonałe warunki oświetleniowe, jest technologia AI, czyli sztuczna inteligencja. System samodzielnie uczyłby się naszych potrzeb i dostosowywał się do nawet najmniejszej zmiany w czynnikach. Mógłby być nawet zawsze o krok do przodu, zmieniając się zanim potrzeba nadejdzie. Niestety obecnie technologia AI w oświetleniu jest nadal wyłącznie założeniem hipotetycznym – branża stosunkowo niedawno wdrożyła pierwsze systemy ledowe, a także rozwiązania bezprzewodowe.
Dlaczego tak ciężko jest wdrożyć AI?
Obecnie na rynku większość opraw oświetleniowych działa za pomocą tradycyjnych włączników ON-OFF. Nie są one w żaden sposób powiązane z automatycznym sterowaniem, programami bądź też innymi bardziej zaawansowanymi technologiami. Nawet pierwsze próby wdrożenia AI wymagałyby modernizacji całych budynków, co jest oczywiście drogie oraz rozłożone w czasie.
Ponadto sztuczna inteligencja funkcjonuje na podstawie zgromadzonych danych – to właśnie w ten sposób algorytmy uczą się czego potrzebują użytkownicy. A do tego niezbędne są specjalistyczne czujniki, które należałoby podłączyć do istniejących już instalacji, co jest niepraktyczne w szczególności w przypadku systemów bezprzewodowych.
Zagrożenia
Jak już zostało wspomniane powyżej, technologia AI działa na postawie zebranych danych, które uczą ją potrzeb i zachowania osób w budynku. Wiąże się to z podstawowym zagrożeniem: Tak osobiste dane i informacje mogłyby trafić w niepowołane ręce. Jednak problem sięga dalej – co jeżeli sztuczna inteligencja nieprawidłowo zanalizuje dane i podejmie niewłaściwe decyzje? Wtedy cała inwestycja okaże się niepotrzebnym kosztem, który przyniósł więcej szkód, niż pożytku.
Technologia AI nadal dopiero rozwija się we wszystkich branżach. W oświetleniu jeszcze nie można jej nawet częściowo zaimplementować, ale może za kilka lat otrzymamy systemy sterowania światłem, które będą rozpoznawać naszą nawet najmniejszą potrzebę? Dlatego Helvar zamierza obserwować postęp tej technologii, zawsze zapewniając najlepsze rozwiązania.