To historia jednego z najbardziej ekologicznych obiektów w Polsce. Dworzec Metropolitalny w Lublinie jest węzłem komunikacji publicznej łączącym sieci komunikacji miejskiej, regionalnej i krajowej.
Rozciągający się na trzech kondygnacjach i zajmujący ponad 18 tys. metrów kwadratowych potężny dworzec, w którym dominują szkło i beton, to inwestycja o wartości prawie 340 mln zł, która została nagrodzona w kategorii Nowoczesne Centrum Komunikacyjne w 2023 roku.
Ten projekt oparty na ESG obiecuje nie tylko pozytywny wpływ, ale także wymierne zyski finansowe. Inteligentne sterowanie oświetleniem ma kluczowe znaczenie, oferując znaczne oszczędności energii, które są krytyczne dla osiągnięcia celów zerowych netto i zrównoważonych przestrzeni.
zdjęcia: miasto Lublin
Inteligentne rozwiązania w zakresie sterowania oświetleniem firmy Helvar tworzą bezpieczniejsze i zdrowsze środowisko dzięki funkcjom takim jak optymalizacja poziomu oświetlenia w celu wspierania dobrego samopoczucia i produktywności użytkowników. Nasze nowoczesne systemy oferują szczegółową kontrolę, tworzenie scen i integrację otwartych protokołów (takich jak BACnet), umożliwiając specyfikatorom projektowanie wysoce elastycznych rozwiązań. Takie podejście prowadzi do ciągłego doskonalenia, z korzyściami takimi jak skrócenie przestojów, lepszy zwrot z inwestycji i większy zrównoważony rozwój. Lubelska Stacja Metropolitalna wykorzystuje system DALI-2 przygotowany na platformie Helvar Imagine w celu maksymalizacji oszczędności energii. W połączeniu z czujnikami ruchu gwarantuje, że oświetlenie będzie aktywne tylko tam, gdzie jest to potrzebne, potencjalnie zmniejszając zużycie energii nawet o 70%.
HC Center dostarczyło i zaprogramowało system sterowania oświetleniem, który uzupełnia ekologiczną misję stacji.
zdjęcia: miasto Lublin
W dobie inteligentnych budynków bezproblemowa integracja oświetlenia z innymi systemami jest kluczowa – dlatego Helvar Imagine obsługuje wiele otwartych protokołów, co ułatwia integrację. System BMS został zintegrowany z systemem sterowania oświetleniem za pośrednictwem naszej bramki BACnet 436, która zapewnia prosty interfejs i umożliwia wyświetlanie danych z systemu oświetlenia w systemie zarządzania energią budynku BACnet.
System sterowania oświetleniem został sprytnie zaprojektowany pod kątem wydajności i elastyczności, przy czym różne strefy działają niezależnie. Hol główny opiera się na czujniku oświetlenia ciągłego, z możliwością sterowania z poziomu panelu lub systemu BMS. Klatki schodowe oszczędzają energię dzięki oświetleniu aktywowanemu ruchem. Parking podziemny wyposażony jest w oprawy w kształcie pierścienia dostarczone przez firmę Luxiona i sterowane przez system BMS.
Głównym wykonawcą inwestycji był Budimex, który nadzorował wykonanie instalacji elektrycznej sterowania oświetleniem.
„Po podjęciu decyzji o wdrożeniu systemu sterowania oświetleniem Helvar przeprowadził inwestorowi doskonałą prezentację na temat funkcjonalności systemu. Wyróżniającymi się aspektami były doskonałe wsparcie techniczne i bezproblemowa instalacja systemu oświetleniowego.” – mówi Michał Bucior, Ekspert ds. Elektryki w Budimexie.
Oświetlenie odgrywa kluczową rolę w poprawie komfortu i bezpieczeństwa pasażerów. Teraz tysiące pasażerów przejeżdżających przez dworzec w Lublinie cieszy się bardziej przyjaznym, zrównoważonym i funkcjonalnym środowiskiem.
wideo: Budimex S.A.